Si ta prishni varësinë e mediave sociale në 5 hapa

Si ta prishni varësinë e mediave sociale në 5 hapa [Shqiptar]

Prezantimi

Truri ynë është i mbushur vazhdimisht me informacion. Në të vërtetë, që nga demokratizimi i televizionit gjatë shekullit të 20-të, sasia e përmbajtjes që marrim brenda kokës sonë vazhdon të rritet. Telefonat inteligjentë dhe faqet e mediave sociale nuk po ndihmojnë. Nga diçka që ishte pozitive - mbajtja përpara e lajmeve është e rëndësishme - tani jemi duke hasur çështje. Ne e humbëm aftësinë për të kaluar një ditë pa kontrolluar mediat sociale. Nga përthithja aktive e përmbajtjes që përdorim të kemi përmes leximit, u hodhëm në një përthithje pasive të informacionit me televizionin dhe median sociale.

Për të thyer varësinë e mediave sociale dhe për të ulur të ardhurat tona nga informacioni masiv, ne thjesht mund ta ndalonim atë. Sidoqoftë, kjo zgjidhje nuk funksionon sepse atëherë ju mungojnë informacionet kryesore. Shtë e rëndësishme të keni një ide rreth asaj që po ndodh në botë për të bërë mendjen e tij.

Ajo që unë rekomandoj për ndryshimin e situatës është një dietë. Edhe nëse 90% e dietave dështojnë, nuk është e njëjta këtu. Dietat dështojnë sepse rezultatet vijnë pas një kohe të gjatë. Trurin tonë kemi tel për kënaqësi të menjëhershme, jo për rezultate afatgjata. Kjo është arsyeja pse dieta dështon. Sidoqoftë, këtu rezultatet do të shfaqen aq shpejt sa ndoshta nuk do ta ndalni kurrë këtë dietë pasi të keni filluar. Me atë metodë, ju do të merrni përsëri kontrollin mbi informacionin që dëshironi të merrni brenda kokës tuaj.

Unë bëj dietën time në mediat sociale që nga viti 2017 dhe kjo më ka ndryshuar jetën. Gjatë udhëtimeve të mia në botë, raporte të hollësishme për udhëtimet e mia në Skoci, Spanjë dhe Francë për të përgatitur udhëtimet tuaja, si dhe të jetë e mundur, në faqen time të internetit - Falë kësaj metode, unë mund të vazhdoj me lajmet pa u ndier i stresuar.

Metoda e pesë hapave për të ndaluar të qenit skllav i telefonit tuaj

Hapi 1 - Fikni të gjitha njoftimet tuaja

Varësia e mediave sociale funksionon në të njëjtën mënyrë si varësia e nikotinës. Kurdo që të shihni dikë duke pirë duhan, dëshironi të pini edhe duhan. Krijon një zakon. Isshtë e njëjta gjë për njoftimet. Kur merrni një, truri juaj sekreton dopaminën, e cila krijon një zakon. Ju bëheni të varur nga njoftimet. Mënyra më e mirë për të realizuar këtë është të shihni njerëzit duke rritur vëllimin e njoftimit të tyre sa më zhurmë, të jetë e mundur, duke ndezur elektrik dore etj. Ajo që po bëjnë ata persona është duke e bërë më të madhe sekretimin e dopaminës - ose ndoshta nuk mund të ndiejnë më sekrecionet më të vogla të dopaminës, ashtu si duhanpirësit duhet të pinë duhan më shumë gjatë viteve për të ndjerë efektet-. Pra, hapi i parë është i lehtë për tu zbatuar, thjesht shkoni te Parametrat, Njoftimet dhe Mos lejoni Njoftimet Shtypëse nga të gjitha aplikacionet e mediave sociale.

Krahasimi midis cigareve dhe faqeve të mediave sociale

Hapi 2 - Pastroni burimet tuaja në median sociale

Burimet tuaja në media sociale janë ndoshta plot me përmbajtje që nuk dëshironi. Kjo për faktin se ju ndiqni faqet ndër vite dhe harroni disa prej tyre. Mund të vijë nga fakti që ato faqe nuk botojnë të njëjtën përmbajtje si më parë. Ndonjëherë, faqet në Facebook madje ndryshojnë emrat dhe ndryshojnë plotësisht përmbajtjen e tyre. Kjo është arsyeja pse unë ju këshilloj të abonoheni në të gjitha faqet e padëshiruara të cilat nuk sjellin vlerë për ushqimin tuaj.

Disa miq gjithashtu mund të postojnë shumë, ju duhet t'i hiqni ato ose të heshtni përmbajtjen e tyre nëse nuk dëshironi të ndjeheni të vrazhdë. Sidoqoftë, duhet të mbani miqtë nga të cilët merrni vlera. Përsëriteni këtë hap për të gjitha aplikacionet tuaja në median sociale. Nëse keni frikë të humbni informacionin gjatë procesit, ju ende mund të përdorni shërbime cloud, shikoni këtu se si të krijoni një llogari në Google Cloud.

Hapi 3 - Krijoni prurje të mira

Pasi të keni shpallur mediat tuaja sociale, duhet të mbetet:

  • 1 faqe për hobi. Më shumë se një do t'ju japë disa informacione dy herë, që është diçka që nuk dëshironi.

  • 1 faqe me informacione të përgjithshme: siç thamë në hyrje, ne nuk duam të mbetemi pa e ditur se çfarë po ndodh në botë. Ndiqni një faqe të informacionit të përgjithshëm, por kini kujdes që të zgjidhni atë që nuk poston 10 herë në ditë.

  • miq të mbetur që ndajnë informacionin që ju vlerësoni

Për të ditur nëse keni krijuar një ushqim të mirë, unë do t'ju jap një provë. Nesër, ju duhet të jeni në gjendje të kontrolloni ushqimin tuaj në më pak se 5 minuta. Nëse harxhoni më shumë se 5 minuta dhe akoma gjeni informacione të reja, duhet të vazhdoni të pandërprerë. Pas 5 minutash shfletimi, duhet të gjeni vetëm përmbajtje që keni parë tashmë.

Hapi 4 - Vendosni një afat kohor

Tani që mund të shikoni ushqimin tuaj në 5 minuta, qëllimi është që të mos i hapni aplikacionet e mediave sociale shumë herë në ditë nga refleksi. Thjesht shkoni te Parametrat, Koha e ekranit dhe vendosni një kufizim kohor. Pothuajse çdo smartphone ka këtë mundësi tani. Nëse jo, ka ton aplikacione për t'ju ndihmuar.

Hapi 5 - Bëni këtë metodë të qëndrueshme

Pas një jave, ju tashmë duhet të shihni përfitimet. Nga ana tjetër, ju mund të bini përsëri në zakonet tuaja të vjetra pas ca kohe. Kjo është arsyeja pse duhet të siguroheni që të ndiqni kohën e ekranit tuaj dhe të jeni të sigurt që nuk filloni të ndiqni më shumë faqe sesa ju duhen. Unë ju këshilloj të kontrolloni abonimet tuaja një herë në muaj, për tu siguruar që ju të keni vetëm të nevojshme. Karakteristika të tjera mund t'ju shkaktojnë shqetësime për t'u çlodhur rreth mediave sociale. Për shembull, nëse vazhdimisht po kontrolloni rishikimet e faqes tuaj në Facebook për të parë nëse ka arritur një i ri, mund të krijojë ankth. Unë rekomandoj që të fikni ato përshtypje nëse ato ju stresojnë. Kontrolloni lidhjen e mëposhtme për të ditur kthimin në rishikimet e faqeve në FaceBook ose për t'i fikur ato gjithashtu.

Nëse doni këshilla plotësuese për të thyer varësinë e mediave sociale, ju rekomandoj të shikoni videon e Thomas Frank për të.

Më në fund, duhet të siguroheni që përdorimi juaj i mediave sociale është i qëllimshëm. Në të vërtetë, telefonat inteligjentë janë bërë të shpërqendrojnë. Nëse jeni duke përdorur vetëm Instagram për të shijuar filtrat e fytyrës (shikoni këtu se si të krijoni vetë filtrin tuaj të fytyrës në Instagram), nuk duhet ta përdorni për arsye të tjera. Sigurohuni që të mbani nën kontroll veprimet tuaja në çdo media sociale dhe të jeni të qartë për vlerën që ju sjell.

Shijoni rezultatet

Nëse e keni ndjekur mirë këtë metodë, do të ndjeheni të çliruar nga telefoni juaj. Unë rekomandoj që të filloni të bëni aktivitete të jashtme pa të: vrapime, shëtitje etj. Ndaloni ta vendosni në xhep. Kjo metodë vlen për të gjithë ata që kanë një smartphone. Ai vlen për çdo moshë dhe çdo karakter. Shtë universale. Ju duhet ta provoni.

Guillaume Borde, Roots Travler
Guillaume Borde, Roots Travler
Guillaume Borde është një student 19-vjeçar francez që nisi faqen e tij të internetit rootstravler.com për të frymëzuar njerëzit të udhëtojnë dhe të ndajnë vlerat e tij. I interesuar për minimalizmin, ai gjithashtu shkruan libra gjatë kohës së lirë.

Foto Galeria

Artikuj të ngjashëm


Comments (0)

Lini një koment