LinkedIn në mënyrë aktive kërkon vendosjen e punësimit

LinkedIn në mënyrë aktive kërkon vendosjen e punësimit [Shqiptar]

Nëse jeni duke kërkuar mundësi të reja ose dëshironi të dini se si të fshehni profilin LinkedIn, ekziston një rregullim specifik për atë në LinkedIn, i cili do të tregojë profilin tuaj ose do ta fshehë atë nga rekrutuesit, duke i lejuar ata të shohin profilin tuaj në rezultatet e kërkimit ose fsheh profilin tuaj prej tyre.

Para së gjithash, pasi të hyni në LinkedIn, hapni menunë e opsioneve duke klikuar në figurën tuaj të profilit, e cila do të tregojë të gjitha menutë.

Aty, zgjidhni cilësimet dhe menunë e privatësisë, ku do të jemi në gjendje të gjejmë opsionet për të ndryshuar LinkedIn hapur për rekrutuesit apo jo.

Pastaj, në cilësimet dhe privatësinë, gjeni menunë që quhet privatësi dhe hapni atë.

Dhe këtu është, le të rekrutuesit e di se ju jeni i hapur për menunë mundësi. Le të shkojmë brenda për të parë cilësimet specifike që na janë ofruar.

Duke kërkuar në mënyrë aktive mundësi të reja LinkedIn

Këtu, ekziston një buton radio i cili do të kontrollojë nëse profili juaj ndahet me rekrutuesit apo jo. Nëse jeni duke kërkuar mundësi, lëvizeni atë në po. Gjithashtu, mund të fshihni profilin tuaj LinkedIn nga rekrutuesit duke e zhvendosur opsionin në jo.

Si të merrni rekrutuesit që të shikojnë profilin tuaj LinkedIn

Nëse keni vendosur të kërkoni në mënyrë aktive mundësi të reja, është interesante të merrni në seksionin e interesave për karrierë të përditësimit.

Duke plotësuar të gjitha këto fusha, ju jo vetëm që do të tregojnë rekrutuesit që po kërkoni në mënyrë aktive, gjithashtu do t'u jepni informacione të rëndësishme për t'ju ardhur me ofertat e duhura të punës.

Plotësoni një shënim për rekrutuesit duke thënë se çfarë dëshironi në mënyrë ideale dhe ku jeni në kërkim të punës tuaj në këtë moment, për shembull duke aplikuar në mënyrë aktive, ose thjesht duke u hapur për mundësitë e mundshme.

Dhënia e më shumë detaje për rekrutuesit do të ndihmojë gjithashtu headhunters dhe rekrutuesit kontaktuar me ju direkt, pasi ata mund të gjejnë se profili juaj përshtatet në mënyrë të përkryer një nga punët e tyre oppening.

Jepni vende në të cilat dëshironi të punoni, të cilat mund të jenë vende ose zona e qytetit.

Gjithashtu, tregoni atyre llojin e punës që po kërkoni, pasi nevojat janë shumë të ndryshme për një kohë të plotë, kontratë, kohë të pjesshme, praktikë, punë të largët ose vullnetare.

Të gjitha këto mundësi kanë rekrutues aktivë që kërkojnë njerëz të punësojnë, prandaj mos hezitoni të jepni sa më shumë detaje që të jetë e mundur dhe sigurohuni që ata të jenë të sakta për të marrë një mundësi më të shpejtë.

Së fundi, detajet e fundit mbi interesat tuaja të punës janë industritë në të cilat dëshironi të punoni, dhe madhësia e kompanisë që ndjeheni më e rehatshme.

Industritë mund të jenë gjithashtu ato në të cilat keni përvojë dhe mund të jeni gati gati për t'u punësuar.

Madhësia e kompanisë është e rëndësishme, pasi kërkimi i një specialisti për një shumëkombësh nuk është i njëjtë me kërkimin e një xhiroje të të gjitha degëve në një fillim.

Më pas, një email konfirmimi do t'ju dërgohet, duke konfirmuar se ju jeni duke lënë rekrutuesit të dini se jeni të hapur për mundësi të reja.

Një tjetër mënyrë për të hyrë në momentin që kërkon mundësi të reja të mundësive, dhe lejimi i rekrutuesve të dijë nëse jeni i hapur për mundësi të reja apo jo, është qasja në lidhjen e interesave të karrierës, direkt në pult.

A keni lexuar?

Si ta fsheh profilin tuaj LinkedIn

Nëse nuk jeni të hapur ndaj mundësive të reja dhe dëshironi të fshehni profilin tuaj nga rekrutuesit dhe gjithashtu sigurohuni që kompania juaj të mos zbulojë se po kërkoni punë, shkoni në parametrat e privatësisë siç është shpjeguar më sipër.

Atje thjesht e shndërroni opsionin në mënyrë aktive duke kërkuar mundësi të reja nga po në jo, dhe profili juaj do të jetë i fshehur direkt nga rekrutuesit.

Pas bërë këtë ndryshim, dhe email do të dërgohet në kutinë tuaj të postës, duke konfirmuar se ndryshimet e cilësimeve janë zbatuar në mënyrë korrekte dhe se profili yt nuk ndahet më me rekrutuesit.

LinkedIn në mënyrë aktive kërkon vendosjen e punësimit

Për të lejuar që LinkedIn të dijë se po kërkon aktivisht punësimin, shkoni te cilësimet dhe hapni lejet e rekrutuesve të dinë se jeni të hapur për faqe të mundësive.

Aty, aktivizoni pjesën e opsionit që jeni të hapur dhe shfaqet në rekrutuesit që kanë kontrolluar interesat tuaja të karrierës.

Ndryshimi i kësaj rregulloreje LinkedIn do të tregojë se ju jeni duke vendosur aktivisht rekrutuesit - ose jo, nëse e çaktivizon opsionin.

LinkedIn në mënyrë aktive kërkon vendosjen e punësimit page

A e dini se është e mundur të lejoni rekrutuesit t'ju gjejnë në LinkedIn, duke azhurnuar punën tuaj në LinkedIn duke kërkuar preferencat?

Pasi të keni njoftuar rekrutuesit të dinë se keni hapur LinkedIn për mundësi të reja, ata do të jenë më të aftë t'ju gjejnë dhe të propozojnë punët tuaja që mund të përshtaten me nevojat tuaja.

LinkedIn njoftoni rekrutuesit që ju jeni duke hapur proces është shumë e lehtë, pasi gjithçka që duhet të bëni është të klikoni në foton e profilit tuaj në këndin e sipërm të djathtë, klikoni mbi cilësimet, lundroni poshtë tek preferencat që kërkojnë punë dhe azhurnoni LinkedIn le rekrutuesit dijeni që ju jeni të hapur për cilësimet e reja të mundësive në përputhje me rrethanat, në varësi të nevojave tuaja.

Fuqia e plotë e LinkedIn që kërkon opsione pune do t'ju ofrohet, pasi të gjithë rekrutuesit do të jenë në gjendje t'ju ofrojnë punë dhe të shihni se jeni në LinkedIn që kërkon punë.

Nëse jeni i punësuar tashmë, mos harroni se duke bërë LinkedIn njoftoni rekrutuesit që manipulimi do të lejojë disi punëdhënësit tuaj të shohin se jeni duke kërkuar për një punë tjetër, edhe nëse nuk mund të ishte aq e lehtë për të.

Artikuj të ngjashëm

 
 
 
 
 

Comments (0)

Lini një koment