Rozmaity

LibreOffice odzyskuje kolory po wysłaniu pliku w wersji PDF

Od kiedy OpenOffice [1] przeniósł się do LibreOffice [2], bezpośrednie konsekwencje Sun Microsystems zakupione przez Oracle [3], jak i niektóre różnice mogą być odczuwalne, za wyjątkiem zmiany nazwy.

Jedna z nich, w wersji LibreOffice version (dokładnie 3.3.3), miała szczególny wpływ na mnie : mianowicie moje wysłane pliki w wersji PDF systematycznie były w kolorze czarno-białym.

Przykładowo, podczas pracy na dokumencie LibreOffice Writer (Fig 1)zawierającym jakieś tytuły w kolorze, zauważyłem że po wysłaniu go w wersji PDF wersja z tymi samymi opcjami (Fig 2) jak wcześniej uległa zmianie, została wysłana w kolorze czarno-białym (Fig 3).

Libre Office Writer dokument źródłowy w kolorze
Fig 1 : Libre Office Writer dokument źródłowy w kolorze
LibreOffice parametry przesyłania w formie PDF
Fig 2 : LibreOffice parametry przesyłania w formie PDF
LibreOffice czarno-białe przesyłanie w formie PDF
Fig 3 : LibreOffice czarno-białe przesyłanie w formie PDF

Proste rozwiązanie, które chcę zaproponować to zwrócenie uwagi na opcje drukowania (Ctrl + P). Wtedy w oknie drukarki idź do tabeli LibreOffice Writer i odznacz opcję „Drukuj tekst na czarno” (Fig 4). Anulowanie jest wystarczające, nie ma konieczności rozpoczynania drukowania.

LibreOffice opcje drukowania
Fig 4 : LibreOffice opcje drukowania

Wyślij ponownie swój plik w wersji PDF i zauważysz, że kolory są z powrotem (Fig 5) !

LibreOffice przesyłanie w formie PDF w kolorze
Fig 5 : LibreOffice przesyłanie w formie PDF w kolorze

Na moim komputerze, taka manipulacja musi być przeprowadzona za każdym razem kiedy otwieram LibreOffice [2], jako, że ta opcja jest zaznaczana automatycznie, nawet jeśli ja zmieniam .